ON Semiconductor NCV8675DS33R4G
Model
NCV8675DS33R4G
Datasheet
NCV8675DS33R4G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 350MA D2PAK-5
Attribute Name Attribute Value
Current - Output 350mA
Protection Features Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 350mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 60µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package D2PAK-5
Base Part Number NCV8675
Current - Quiescent (Iq) 45µA
Control Features Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V