ON Semiconductor NCV8668ABD250R2G
Model
NCV8668ABD250R2G
Datasheet
NCV8668ABD250R2G PDF
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA 14SOIC
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
PSRR 92dB ~ 62dB (1kHz ~ 100kHz)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Series -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA