ON Semiconductor NCV866710D150R2G
Model
NCV866710D150R2G
Datasheet
NCV866710D150R2G PDF
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA 8SOIC
Attribute Name Attribute Value
Output Configuration Positive
PSRR 85dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Series -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Packaging Digi-Reel®
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 100mA
Part Status Obsolete
Supplier Device Package 6-WLCSP
Mounting Type Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) 90µA
Package / Case 6-UFBGA, WLBGA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V, 2.85V
Control Features Enable
Current - Output 200mA, 200mA