ON Semiconductor NCV86604DT33RKG
Model
NCV86604DT33RKG
Datasheet
NCV86604DT33RKG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA DPAK-5
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 40µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device Package DPAK-5
Base Part Number NCV86604
Current - Quiescent (Iq) 30µA
Control Features Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA