ON Semiconductor NCV86604BD33R2G
Model
NCV86604BD33R2G
Datasheet
NCV86604BD33R2G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-HSON
Package / Case 6-SMD, No Lead Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Base Part Number NCP694
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Control Features Enable
Current - Output 1A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.56V @ 1A (Typ)