ON Semiconductor NCV86603DT33RKG
Model
NCV86603DT33RKG
Datasheet
NCV86603DT33RKG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA DPAK-5
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 30µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Part Number NCV8664
Current - Quiescent (Iq) 29µA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 67dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 45V