ON Semiconductor NCV86603BD33R2G
Model
NCV86603BD33R2G
Datasheet
NCV86603BD33R2G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 40µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Part Number NCV86603B
Current - Quiescent (Iq) 30µA
Control Features Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 150mA