ON Semiconductor NCV8570MN250R2G
Model
NCV8570MN250R2G
Datasheet
NCV8570MN250R2G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 6DFN
Attribute Name Attribute Value
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 220µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-DFN (2x2.2)
Base Part Number NCV8570
Current - Quiescent (Iq) 90µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Current - Output 200mA