ON Semiconductor NCV8506D2T33R4G
Model
NCV8506D2T33R4G
Datasheet
NCV8506D2T33R4G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK-7
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 45mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device Package D2PAK-7
Base Part Number NCV8506
Current - Quiescent (Iq) 150µA
Control Features Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 400mA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 400mA