ON Semiconductor NCV8505D2T25R4G
Model
NCV8505D2T25R4G
Datasheet
NCV8505D2T25R4G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA D2PAK-7
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCV8506
Current - Quiescent (Iq) 150µA
Control Features Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Current - Output 400mA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) -
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 45mA