ON Semiconductor NCV8502D100R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCV8502D100R2G
Datasheet
NCV8502D100R2G PDF
Description
IC REG LINEAR 10V 150MA 8SOIC
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCV8502
Current - Quiescent (Iq) 125µA
Control Features Enable, Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Current - Output 150mA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) -
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 19mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)