ON Semiconductor NCV612SQ33T1G
Model
NCV612SQ33T1G
Datasheet
NCV612SQ33T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 100mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 90µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 100mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 6V