ON Semiconductor NCV612SQ31T1G
Model
NCV612SQ31T1G
Datasheet
NCV612SQ31T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.1V 100MA SC88A
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Current - Output 100mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 100mA