ON Semiconductor NCV612SQ28T1G
Model
NCV612SQ28T1G
Datasheet
NCV612SQ28T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SC88A
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 100mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 90µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Current - Output 100mA