ON Semiconductor NCV612SQ18T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCV612SQ18T1G
Datasheet
NCV612SQ18T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Current - Output 100mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 100mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 90µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Base Part Number NCV612
Current - Quiescent (Iq) 1µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V