ON Semiconductor NCV4276DS33R4G
Model
NCV4276DS33R4G
Datasheet
NCV4276DS33R4G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK-5
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package D2PAK-5
Base Part Number NCV4276
Current - Quiescent (Iq) 220µA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 400mA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 250mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 35mA