ON Semiconductor NCV4276DS18R4G
Model
NCV4276DS18R4G
Datasheet
NCV4276DS18R4G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 400MA D2PAK-5
Attribute Name Attribute Value
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 2.1V @ 250mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 35mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package D2PAK-5
Base Part Number NCV4276
Current - Quiescent (Iq) 220µA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 400mA