ON Semiconductor NCV4275ADS33G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCV4275ADS33G
Datasheet
NCV4275ADS33G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 450MA D2PAK-5
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCV8518
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Control Features Enable, Reset, Wake-Up, Watchdog
Current - Output 250mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 150mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-SOIC
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad