ON Semiconductor NCV4274ST25T3G
Model
NCV4274ST25T3G
Datasheet
NCV4274ST25T3G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA SOT223
Attribute Name Attribute Value
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 35mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package D2PAK-5
Base Part Number NCV4275
Current - Quiescent (Iq) 200µA
Control Features Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 450mA