ON Semiconductor NCV4274DT33RKG
Model
NCV4274DT33RKG
Datasheet
NCV4274DT33RKG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA DPAK
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package DPAK
Base Part Number NCV4274
Current - Quiescent (Iq) 250µA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 400mA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 250mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 35mA