ON Semiconductor NCV4274AST25T3G
Model
NCV4274AST25T3G
Datasheet
NCV4274AST25T3G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA SOT223
Attribute Name Attribute Value
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 250mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 35mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package D2PAK-3
Base Part Number NCV4274
Current - Quiescent (Iq) 250µA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 400mA