ON Semiconductor NCV4274ADS33R4G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCV4274ADS33R4G
Datasheet
NCV4274ADS33R4G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 6-WFDFN
Supplier Device Package 6-WDFN (1.5x1.5)
Base Part Number CAT6219
Current - Quiescent (Iq) 75µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Current - Output 500mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
PSRR 64dB ~ 54dB (1kHz ~ 20kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA