ON Semiconductor NCP78LC33NTRG
Model
NCP78LC33NTRG
Datasheet
NCP78LC33NTRG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 5TSOP
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP508
Current - Quiescent (Iq) 1µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Current - Output 50mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 7V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 50mA (Typ)
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 1.9mA