ON Semiconductor NCP78LC28NTRG
Model
NCP78LC28NTRG
Datasheet
NCP78LC28NTRG PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA 5TSOP
Attribute Name Attribute Value
Protection Features -
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 3.6µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package 5-TSOP
Base Part Number NCP78LC
Current - Quiescent (Iq) 1.1µA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 100mA