ON Semiconductor NCP78LC25NTRG
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP78LC25NTRG
Datasheet
NCP78LC25NTRG PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA 5TSOP
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 180µA
Base Part Number MAX8877
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ)