ON Semiconductor NCP694H33HT1G
Model
NCP694H33HT1G
Datasheet
NCP694H33HT1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-5
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Base Part Number NCV4269A
Current - Quiescent (Iq) 250µA
Control Features Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 150mA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 100mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 3mA