ON Semiconductor NCP694H12HT1G
Model
NCP694H12HT1G
Datasheet
NCP694H12HT1G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
Attribute Name Attribute Value
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 1A (Typ)
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-89-5
Package / Case SOT-89-5/6
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Base Part Number NCP694
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Control Features Enable
Current - Output 1A