ON Semiconductor NCP693HMN33TCG
Model
NCP693HMN33TCG
Datasheet
NCP693HMN33TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6UDFN
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP693
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Control Features Enable
Current - Output 1A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 1A