ON Semiconductor NCP693HMN12TCG
Model
NCP693HMN12TCG
Datasheet
NCP693HMN12TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A 6UDFN
Attribute Name Attribute Value
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Adjustable
Voltage Dropout (Max) 0.52V @ 300mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 20mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package PG-TO263-5-1
Base Part Number TLE4251
Current - Quiescent (Iq) 300µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) Tracking
Current - Output 400mA