ON Semiconductor NCP693DMN33TCG
Model
NCP693DMN33TCG
Datasheet
NCP693DMN33TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6UDFN
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1.45V @ 1A
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-UDFN (1.8x2)
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 90µA
Base Part Number NCP693
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Control Features Enable
Current - Output 1A