ON Semiconductor NCP623DM-50R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP623DM-50R2G
Datasheet
NCP623DM-50R2G PDF
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA MICRO8
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 220µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-DFN (2x2.2)
Base Part Number NCP700
Current - Quiescent (Iq) 90µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 5.5V