ON Semiconductor NCP623DM-33R2G
Model
NCP623DM-33R2G
Datasheet
NCP623DM-33R2G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA MICRO8
Attribute Name Attribute Value
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package Micro8™
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Quiescent (Iq) 200µA
Base Part Number NCP623
Voltage - Output (Min/Fixed) 4V
Control Features Enable
Current - Output 150mA