ON Semiconductor NCP612SQ27T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP612SQ27T1G
Datasheet
NCP612SQ27T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Base Part Number NCP612
Current - Quiescent (Iq) 1µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Current - Output 100mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 100mA