ON Semiconductor NCP583XV31T2G
Model
NCP583XV31T2G
Datasheet
NCP583XV31T2G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT563
Attribute Name Attribute Value
PSRR -
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.68V @ 100mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 90µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Base Part Number NCP612
Current - Quiescent (Iq) 1µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Current - Output 100mA