ON Semiconductor NCP583XV26T2G
Model
NCP583XV26T2G
Datasheet
NCP583XV26T2G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT563
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN (2x2)
Base Part Number NCP590
Current - Quiescent (Iq) 125µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V, 3.3V
Current - Output 300mA, 300mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 2
PSRR -
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 300mA, 0.225V @ 300mA