ON Semiconductor NCP502SQ37T1G
Model
NCP502SQ37T1G
Datasheet
NCP502SQ37T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.7V 80MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP512
Current - Quiescent (Iq) 1µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Current - Output 80mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 50dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 80mA