ON Semiconductor NCP502SQ29T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP502SQ29T1G
Datasheet
NCP502SQ29T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.9V 80MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 80mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 90µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Base Part Number NCP502
Current - Quiescent (Iq) 1µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Current - Output 80mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 55dB (1kHz)