ON Semiconductor NCP4688DSN33T1G
Model
NCP4688DSN33T1G
Datasheet
NCP4688DSN33T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 45dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 2.5mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Part Number LP2985
Current - Quiescent (Iq) 95µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.7V