ON Semiconductor NCP4688DSN28T1G
Model
NCP4688DSN28T1G
Datasheet
NCP4688DSN28T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Base Part Number NCP4688
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 150mA