ON Semiconductor NCP4688DMU25TCG
Model
NCP4688DMU25TCG
Datasheet
NCP4688DMU25TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4UDFN
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 4-UDFN (1.0x1.0)
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Base Part Number NCP4688
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 150mA