ON Semiconductor NCP4687DSN25T1G
Model
NCP4687DSN25T1G
Datasheet
NCP4687DSN25T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA SOT23-5
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Base Part Number NCP4688
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 150mA