ON Semiconductor NCP4687DMX33TCG
Model
NCP4687DMX33TCG
Datasheet
NCP4687DMX33TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
Control Features Enable, Reset, Watchdog
Current - Output 250mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.9V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK-7
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Current - Quiescent (Iq) 150µA
Base Part Number NCV85081
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V