ON Semiconductor NCP4687DMX18TCG
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP4687DMX18TCG
Datasheet
NCP4687DMX18TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
PSRR 75dB ~ 70dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 500mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-XDFN (1.2x1.2)
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 115µA
Base Part Number NCP4687
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 500mA