ON Semiconductor NCP4687DH33T1G
Model
NCP4687DH33T1G
Datasheet
NCP4687DH33T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT89-5
Attribute Name Attribute Value
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.41V @ 150mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 4-UDFN (1.0x1.0)
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Base Part Number NCP4688
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Control Features Enable
Current - Output 150mA