ON Semiconductor NCP4687DH25T1G
Model
NCP4687DH25T1G
Datasheet
NCP4687DH25T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA SOT89-5
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-89-5
Package / Case SOT-89-5/6
Current - Quiescent (Iq) 115µA
Base Part Number NCP4687
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 75dB ~ 70dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 500mA