ON Semiconductor NCP4684EMX25TCG
Model
NCP4684EMX25TCG
Datasheet
NCP4684EMX25TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4XDFN
Attribute Name Attribute Value
PSRR 25dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 4-XDFN (0.8x0.8)
Package / Case 4-XFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 2µA
Base Part Number NCP4684E
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 150mA