ON Semiconductor NCP4683DSQ28T1G
Model
NCP4683DSQ28T1G
Datasheet
NCP4683DSQ28T1G PDF
Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A SC70
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 65dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.29V @ 300mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Quiescent (Iq) 75µA
Base Part Number NCP4683
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 300mA