ON Semiconductor NCP4683DMU185TCG
Model
NCP4683DMU185TCG
Datasheet
NCP4683DMU185TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.85V 300MA 4UDFN
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 300mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Quiescent (Iq) 75µA
Base Part Number NCP4683
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 65dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V