ON Semiconductor NCP4683DMU12TCG
Model
NCP4683DMU12TCG
Datasheet
NCP4683DMU12TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 4UDFN
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP4683
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 65dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.39V @ 300mA