ON Semiconductor NCP4682DSQ12T1G
Model
NCP4682DSQ12T1G
Datasheet
NCP4682DSQ12T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SC82AB
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 150mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SC-82AB
Package / Case SC-82A, SOT-343
Current - Quiescent (Iq) 1.5µA
Base Part Number NCP4682
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 30dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V